حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

آجر بهتر است یا بلوک سیمانی؟

در ابتدا برای ساخت و ساز ساختمان‌ها از آجر استفاده می‌کردند تا زمانی که دانش و تکنولوژی در صنعت ساختمان سازی پیشرفت کرد و نتیجه آن ظهور و تولید بلوک‌های سیمانی بود. این مسئله باعث شد تا کارفرمایان با این سوال روبه رو شوند که آجر بهتر است یا بلوک سیمانی؟ پاسخ به این سوال نیاز به بررسی مزایا و معایب هر دو گزینه دارد تا تصمیم‌گیری راحتی در حین انتخاب داشته باشیم. ما قصد داریم در ادامه این مقاله از ساسان دژ به طور کامل بررسی کنیم که کدام یک، آجر یا بلوک سیمانی می‌تواند برای ساخت و ساز بهتر باشد.

آجر بهتر است یا بلوک سیمانی

آجر چیست؟

آجر از مصالح ساختمانی بسیار قدیمی به حساب می‌آید. در فرایند تولید آجر، گل را می‌پزند و آن را به اندازه و شکل‌های مختلفی درمی‌آورند. در دسته‌بندی آجرها مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها را ملاک قرار می‌دهند که از جمله آن‌ها می‌توان به آجر شیلی، شیستی، رسی، ماسه آهکی و موارد دیگر اشاره کرد. اغلب از آجرها برای ساخت بخش‌های کف‌پوشی، کف‌سازی، نماسازی، کرسی‌چینی و دیوارچینی استفاده می‌کنند.

بلوک سیمانی چیست؟

اصلی‌ترین ماده تشکیل‌دهنده بلوک سیمانی، سیمان است و در ساخت آن از ترکیب شن، ماسه، سیمان و آب استفاده می‌کنند. بلوک سیمانی را در وزن‌های سبک، نیمه سبک و سنگین با ابعاد مختلف تولید می‌کنند. بیشترین کاربرد بلوک سیمانی به دیوارچینی ساختمان مربوط می‌شود و به عنوان جایگزینی برای آجر از آن استفاده می‌کنند. برای خرید بلوک دیواری در اصفهان بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

مزایای آجر نسبت به بلوک سیمانی

برای این که بتوان به این سؤال پاسخ داد که آجر بهتر است یا بلوک سیمانی ابتدا در این بخش به بررسی مزایای آجر و در بخش بعدی به توضیح مزایای بلوک سیمانی می‌پردازیم. مزایای آجرها عبارتند از:

مزیتهای آجر نسبت به بلوک‌ های سیمانی

1- آجر جرم حرارتی بسیار بالایی دارد و در مقابل بلوک‌های سیمانی می‌تواند گرمای بیشتری را جذب کند. آجرها در طول روز گرما را جذب کرده و در شب آن را آزاد می‌کنند؛ بنابراین آجر می‌تواند برای دیوارچینی گزینه مناسب‌تری باشد و در تابستان خانه را خنک نگه داشته و در زمستان آن را گرم نگه می‌دارد.

2- آزمایش‌ها نشان داده که آجرهای سنتی قرمزرنگ دوام بیشتری دارند. ساختمان‌هایی که با این آجرها ساخته شده‌اند در مقایسه با سازه‌های ساخته شده با بلوک‌های تو خالی مقاومت بیشتری دارند. در حالی که دوام بلوک‌ها به نحوه نگهداری آن‌ها مربوط می‌شود.

3- از مهم‌ترین مزایای آجرها این است که دوستدار محیط‌زیست هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را بازیافت کرد. در حالی که بلوک‌ها نسبت به آجرها چندان بازیافت‌پذیر نیستند.

4- آجرها در برابر حریق مقاومت بالایی دارند، زیرا مواد خاکی آن‌ها به صورت فشرده در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. فشردگی زیاد بین اجزای سازنده آن باعث می‌شود تا از پخش‌شدن احتراق جلوگیری کنند؛ بنابراین آجرها در مقایسه با بلوک‌ها می‌توانند آتش‌سوزی‌های سنگین را تاب بیاورند.

5- اغلب در ساخت و ساز با آجرها برخلاف بلوک‌های سیمانی به تعمیر و نگهداری منظم نیاز نخواهد بود. اغلب سازه‌های ساخته‌شده با بلوک بعد از چند سال دچار خوردگی می‌شوند و نیاز به تعمیر دارند.

بررسی مزایای بلوک‌ های سیمانی نسبت به آجر

با وارد شدن بلوک های سیمانی در عرصه ساخت و ساز، سازندگان به گزینه دیگری جز آجر دست یافتند. بلوک های سیمانی نسبت به آجر مزایای دارد، که باعث انتخاب آن از جانب کارفرمایان شده است این مزایا عبارتند از:

مزایای بلوک‌ های سیمانی نسبت به آجر

1- یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که باعث می‌شود در طول ساخت و ساز از بلوک‌های سیمانی استفاده کنند، قیمت ارزان‌تر آن‌ها نسبت به آجر است. هزینه نهایی یک دیوار ساخته شده از بلوک سیمانی، یک سوم هزینه نهایی دیوار آجری درمی‌آید. اغلب کارفرمایان هزینه که برای بلوک سیمانی پرداخت می‌کنند از هزینه تهیه آجر کم‌تر درمی‌آید.

2- بلوک‌های AAC نسبت به آجرهای قرمز سبک‌تر هستند و ازاین‌رو دوام و انعطاف‌پذیری بیشتری را از خود نشان می‌دهند.

3- بلوک‌های سیمانی در مقابل زلزله‌ها مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند. همچنین در مقابل دیگر بلایای طبیعی مقاومت بیشتری دارند.

4- یکی از بهترین مزیت‌های بلوک‌های سیمانی این است که باعث صرفه‌جویی در کل فضا می‌شوند؛ زیرا عرض کم‌تری دارند و درنتیجه به فضای لازم برای دیوارهای ساختمان می‌افزایند.

5- عایق صدا بودن برای سازه‌های نزدیک جاده و مراکز صنعتی بسیار اهمیت دارد. در این مواقع برای ایجاد عایق صوتی بیشتر به سراغ بلوک‌های سیمانی می‌روند.

بالاخره آجر بهتر است یا بلوک سیمانی؟

حال بر اساس آن چه که در بخش‌های قبلی درباره مزایای آجر و بلوک سیمانی گفته شد باید به این سؤال پاسخ دهیم که آجر بهتر است یا بلوک سیمانی؟ اگر عایق صدا و مقاومت در برابر زلزله برایتان اهمیت دارد، کاملاً مشخص است که باید به سراغ بلوک سیمانی بروید؛ اما اگر به دنبال طول عمر بالا هستید، قطعاً پیشنهاد ما آجر خواهد بود.

مسئله دیگری که در هنگام انتخاب آجر یا بلوک سیمانی باید در نظر بگیرید، مقدار هزینه موردنظرتان است. اگر به دنبال صرفه‌جویی در هزینه ساخت و ساز هستید، کاملاً مشخص است که بلوک سیمانی می‌تواند انتخاب بهتری نسبت به آجر باشد. درهرحال برای آن که تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید، لازم است تا تمام شرایط مربوط به پروژه خود را مورد بررسی قرار دهید و سپس برای خرید مصالح اقدام کنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا با بررسی تفاوت‌های بلوک سیمانی و آجر، نتیجه‌گیری درباره این که آجر بهتر است یا بلوک سیمانی را برای شما راحت‌تر کنیم. در حالت کلی برای پاسخ به این سؤال لازم است تا تمام جوانب کار را در نظر بگیرید و یکی را انتخاب کنید، زیرا برای هر یک مزایا و معایبی تعریف شده است که برای پیمانکاران برخی قابلیت‌ها اهمیت بیشتری دارد. ساسان دژ در زمینه تولید انواع بلوک دیواری و سقفی در اصفهان فعالیت داشته و این محصولات را با کیفیت خوبی به بازار عرضه می‌کند.

برای این که سازه‌ها عایق صدا باشند، آجر بهتر است یا بلوک سیمانی؟

بلوک سیمانی نسبت به آجرها عایق صوتی بیشتری هستند.

برای صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت، آجر بهتر است یا بلوک سیمانی؟

برای تهیه آجر باید هزینه بیشتری را نسبت به تهیه بلوک سیمانی بپردازید.

در ساختمان‌سازی انبوه، آجر بهتر است یا بلوک سیمانی؟

بلوک سیمانی به دلیل انعطاف‌پذیری بالاتر، مقاوم در برابر زلزله و قیمت مقرون‌به صرفه در ساختمان‌سازی‌های انبوه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مقالات بیشتر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن تماس