حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تفاوت بلوک سیمانی و سفالی چیست؟ کدامیک بهتر است؟

شناخت تفاوت بلوک سیمانی و سفالی در زمان ساخت ساختمان بسیار اهمیت دارد؛ زیرا هریک از این بلوک‌ها می‌تواند در هزینه تمام شده و مقاومت کلی ساختمان تاثیر به سزایی بگذارد. در این مقاله از ساسان دژ می‌خواهیم به مقایسه بلوک سفالی و سیمانی بپردازیم و بگوییم که کدامیک برای شما گزینه بهتری است؟

تفاوت بلوک سیمانی و سفالی چیست؟ کدامیک بهتر است؟

بلوک سفالی چیست؟

بلوک سفالی چیست؟

بلوک سفالی یکی از مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان است که معمولا به صورت سوراخ دار تولید می‌شود و می‌تواند در دیوارچینی مورداستفاده قرار بگیرد. به طور عمده بلوک‌های سفالی با استفاده از خاک رس و در کوره‌های آجرپزی تولید می‌شوند. این بلوک‌ها با استفاده از حرارت مستقیم دوام لازم را به دست آورده و به سه صورت توخالی، توپر یا سوراخ دار به بازار عرضه می‌شوند.

بلوک سیمانی چیست؟

بلوک سیمانی چیست؟

بلوک سیمانی را هم می‌توان از بهترین مصالح ساختمانی دانست که علاوه بر دیوارچینی، برای ساخت سقف هم مورداستفاده قرار می‌گیرد. این بلوک‌های سیمانی از مخلوط شن، ماسه، سیمان و آب و با استفاده از روش ریخته گری تولید می‌شوند. به طور کلی می‌توان بلوک‌های سیمانی را در دو دسته سبک و سنگین قرار داد؛ برای آشنایی بیشتر با تفاوت بلوک سبک و سنگین مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

مقایسه بلوک سیمانی و سفالی

در این بخش قصد داریم تفاوت بلوک سیمانی و سفالی را از جنبه‌های گوناگون بررسی کنیم که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

  • تفاوت بلوک سیمانی و سفالی از نظر مواد سازنده

مهمترین فرق بین بلوک سفالی و سیمانی در شیوه ساخت و متریال سازنده آن‌ها است. بلوک‌های سفالی ترکیبی از خاک رس و آب به همراه افزودنی‌های دیگری مانند آهک یا ماسه هستند و به همین دلیل به عنوان بلوک طبیعی هم شناخته می‌شوند.

تفاوت بلوک سیمانی و سفالی از نظر مواد سازنده

این در حالی است که برای ساخت بلوک سیمانی از ترکیب نسبت‌های معینی سیمان پرتلند، شن، ماسه و آب استفاده می‌شود و به هم ریختن این نسبت‌ها می‌تواند استحکام بلوک را هم تحت تاثیر قرار دهد.

  • تفاوت میزان عایق بودن در بلوک سفالی و سیمانی

به طور طبیعی بلوک سفالی حالت عایق ندارد؛ اما در روش‌های جدید تولید این بلوک‌ها، لایه ای از فوم در میان ملات ریخته می‌شود که می‌تواند به عنوان عایق حرارت و صوت ایفای نفش کند. این در حالی است که بلوک‌های سیمانی از نوع اسفنجی، دارای ساختاری طبیعی برای عایق بندی حرارت و صورت هستند و گزینه بهتری برای ساخت مجتمع‌های مسکونی یا تجاری به شمار می‌روند. برای خرید بلوک سقفی در اصفهان بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

  • تفاوت روش ساخت بلوک سیمانی و سفالی

برای ساخت بلوک سفالی از دو روش استفاده می‌شود که به عنوان روش‌های آفتابی و کوره ای شناخته می‌شوند. در روش آفتابی، مواد اولیه سازنده بلوک‌ها، در قالب‌هایی با اندازه معین ریخته شده و در معرض نور آفتاب خشک می‌شوند؛ این روش بسیار قدیمی‌ بوده و نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

تفاوت روش ساخت بلوک سیمانی و سفالی

اما در روش‌های جدیدتر، از کوره‌هایی با دمای معین برای پخت این سفال‌ها استفاده خواهد شد که سرعت تولید را تا حد زیادی افزایش می‌دهند. اما بلوک‌های سیمانی در کارگاه‌ها یا کارخانه‌ها و با رعایت نسبت‌های دقیق ساخته می‌شوند و به همین دلیل دقت ساخت بسیار بالایی دارند.

  • تفاوت میزان مقاومت بلوک سفالی و سیمانی

یک تفاوت بلوک سیمانی و سفالی در میزان مقاومت آن‌ها است. بلوک‌های سفالی مقاومت و استحکام نسبتا کمتری داشته و قدرت تحمل بارهای زیاد را ندارند. به همین دلیل در دیوارهای باربر استفاده نمی‌شوند و نمی‌توان مواردی مانند کابینت را بر روی آن‌ها نصب کرد. اما بلوک‌های سیمانی از نوع متراکم دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و می‌توانند انواع بارهای کششی و تنشی را به خوبی تحمل کنند. به همین دلیل هم برای دیوارهای باربر گزینه مناسبی هستند و هم با خیال راحت می‌توان انواع کابینت یا اکسسوری‌ها را به آن‌ها متصل کرد.

  • تفاوت بلوک سیمانی و سفالی از نظر کاربرد

یکی دیگر از تفاوت‌های بلوک سیمانی و سفالی در کاربرد آن‌ها است؛ به صورت کلی بلوک‌های سفالی یا آجری تنها برای دیوارچینی استفاده می‌شوند. اما در این مورد هم دیوارهای باربر یا اصلی با استفاده از بلوک‌های سفالی ساخته نخواهند شد؛ زیرا مقاومت کمتری در مقایسه با بلوک‌های سیمانی دارند.

تفاوت بلوک سیمانی و سفالی از نظر کاربرد

نسبت دقیق مواد سازنده در بلوک‌های سیمانی باعث شده که مقاومت آن‌ها در برابر فشار بیشتر شود؛ به همین دلیل برای ساخت انواع دیوار باربر، دیوارهای جداکننده، سقف و تیغه‌ها می‌توان از بلوک سیمانی استفاده کرد. برای اطلاع از قیمت بلوک سقفی در اصفهان بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کامل تفاوت بلوک سیمانی و سفالی پرداخته و از جنبه‌های مختلف آن را بررسی کردیم. ما در ساسان دژ در زمینه تولید و فروش انواع بلوک دیواری و سقفی در اصفهان فعالیت داشته و این محصولات را به سرتاسر ایران ارسال می‌کنیم. برای اطلاع از قیمت و شرایط خرید می‌توانید با ما تماس بگیرید.

وزن بلوک سیمانی کمتر است یا سفالی؟

به طور معمول بلوک‌های سفالی سنگین‌تر هستند و معمولا وزن اضافه ای را بر ساختمان تحمیل می‌کنند. همچنین نیاز به میزان گچ و خاک بیشتری برای مسطح شدن دارند که همین موضوع می‌تواند در زیاد شدن وزن ساختمان اثرگذار باشد.

بلوک سیمانی به صرفه‌تر است یا سفالی؟

بلوک سیمانی قیمت مناسب‌تری دارد و در زمان حمل و نقل، کمتر دچار شکستگی خواهد شد؛ همچنین زمان اجرای پروژه هم با استفاده از این بلوک‌ها کوتاه‌تر خواهد بود که هزینه را کاهش می‌دهد.

مقالات بیشتر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن تماس