حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

بررسی تفاوت های تیرچه و تیرآهن

در ساخت و ساز‌های امروزی از تیرچه یا تیرآهن به عنوان یکی از اصلیترین مصالح برای ساختمان‌ها استفاده می‌شود؛ با این حال خیلی از افراد نمی‌دانند که تفاوت تیرچه و تیرآهن چیست و هریک از آن‌ها در چه زمانی استفاده می‌شوند؟ در این مقاله از ساسان دژ می‌خواهیم تفاوت بین تیرآهن و تیرچه را بررسی کرده و بگوییم که برای انواع سقف، کدام گزینه بهتر است؟

بررسی تفاوت های تیرچه و تیرآهن

تیرآهن چیست؟

تیرآهن یا تیر آهنی در دسته مقاطع فولادی به صورت I یا H قرار می‌گیرد که می‌تواند نیرو‌های برشی و خمشی را به خوبی مهار کند. مزیت استفاده از تیرآهن در ساخت ساختمان، نصب و اجرای سریع و امکان متصل کردن قطعات با شکل‌های مختلف است. از آنجا که با تغییرات ایجادشده در بازار‌های جهانی، قیمت تیرآهن به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد، خیلی از افراد به دنبال جایگزینی برای آن بودند و به سراغ تیرچه رفتند.

تیرچه چیست؟

تیرچه بتنی یکی از مصالح رایج در ساختمان‌هایی با اسکلت بتنی است که می‌تواند بار ایجادشده را به تیر‌های اصلی منتقل کرده و آن را به فونداسیون برساند. این تیرچه‌ها معمولا به صورت پیش ساخته در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها تولید شده و به همین دلیل، سرعت اجرای بسیار بالایی دارند. همچنین دقت بالا در ترکیبات آن‌ها باعث شده که در برابر انواع نیرو‌ها مانند باد یا زلزله مقاومت خوبی از خود نشان دهند. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت تیرچه در اصفهان با ما در ساسان دژ تماس بگیرید.

تفاوت بین تیرآهن و تیرچه چیست؟

در این بخش می‌خواهیم تفاوت تیرچه و تیرآهن را بررسی کرده و بگوییم که کدام یک گزینه بهتری برای ساخت ساختمان هستند؟ مهمترین تفاوت های میان تیرآهن و تیرچه عبارتند از:

تفاوت های بین تیرآهن و تیرچه

  • تفاوت در سرعت اجرا

یکی از تفاوت‌های اصلی تیرچه بتنی با تیرآهن در سرعت اجرای پروژه با استفاده از آن‌ها است؛ از آنجا که تیرچه‌های بتنی به صورت پیش ساخته به فروش می‌رسند، سرعت اجرای کار را تا حد زیادی بالا می‌برند. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که در اسکلت‌های آهنی امکان انجام جوشکاری و پی ریزی به صورت همزمان وجود دارد؛ اما در اسکلت‌های بتنی، باید صفحات طبقه پس از پی ریزی ساخته شوند و همین موضوع می‌تواند قدری زمان موردنیاز برای اجرای پروژه را افزایش دهد.

  • تفاوت تیرچه و تیرآهن در وزن

یک تفاوت مهم تیرچه و تیرآهن در وزن آن‌ها است که معمولا برای تیرچه‌های بتنی بیشتر است؛ به همین دلیل به نظر می‌رسد که برای ساختمان‌های چند طبقه، استفاده از این تیرچه‌ها مناسب نباشد. اما باید بدانید که به هر حال تیرآهن‌ها به دلیل اینکه به صورت عمودی کار می‌شوند، نیاز به تیرچه بتنی خواهند داشت. به همین دلیل زیاد بودن وزن تیرچه بتنی، مانعی برای استفاده از آن در ساخت سقف نیست. برای برقراری تعادل توصیه می‌شود از بلوک‌های سقفی استفاده کنید؛ برای اطلاع از قیمت بلوک سقفی در اصفهان بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

  • میزان مقاومت در برابر زلزله

تیرچه‌های بتنی به گونه ای ساخته می‌شوند که در برابر انواع نیرو‌های افقی مانند زلزله مقاومت خوبی را از خود نشان دهند. به همین دلیل است که مقاومت بسیار بالاتری در برابر زلزله یا طوفان از خود نشان می‌دهند و دیرتر تخریب خواهند شد. علاوه بر این، شما می‌توانید با طراحی درست سازه، این میزان مقاومت را به طور چشمگیری افزایش دهید.

  • تفاوت تیرچه و تیرآهن از نظر اشتعال پذیری

یک تفاوت تیرچه و تیرآهن میزان مقاومت آن‌ها در زمان آتش سوزی است. از آنجا که فلزات در مجاورت شعله‌های آتش داغ می‌شوند، مقاومت مکانیکی خود را از دست خواهند داد. به همین دلیل برای محیط‌هایی با آب و هوای بسیار گرم یا برای افزایش مقاومت سازه در برابر آتش سوزی، استفاده از تیرچه بتنی به جای تیرآهن توصیه می‌شود.

  • میزان دوام و ماندگاری

از دیگر تفاوت‌های میان تیرآهن و تیرچه می‌توان به میزان ماندگاری و دوام آن‌ها در برابر عوامل محیطی و جوی اشاره کرد. به طور معمول تیرچه‌های بتنی پس از گذشت حدود 60 سال، با کاهش مقاومت به دلیل ایجاد خزش مواجه می‌شوند. هرچند این نوع کم شدن مقاومت در تیرآهن کمتر است؛ اما شرایط جوی باعث اکسید شدن این قطعات شده و در نهایت مقاومت آن‌ها را کاهش می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت که تیرچه‌های بتنی در برابر شکستگی یا ترک خوردگی آسیب پذیرتر هستند؛ اما تیرآهن در برابر شرایط جوی آسیب بیشتری می‌بیند.

  • تفاوت تیرآهن و تیرچه از نظر قیمت

مهمترین تفاوت تیرآهن و تیرچه در قیمت آن‌ها است که به عنوان یک فاکتور مهم در ساختمانسازی در نظر گرفته می‌شود. معمولا قیمت تیرآهن در مقایسه با تیرچه بتنی بیشتر است و همین موضوع باعث شده که هزینه کلی ساختمان هم افزایش پیدا کند. با این حال شما نباید قیمت را به عنوان تنها ملاک خود در نظر بگیرید؛ بلکه باید با در نظر گرفتن شرایط کلی محیط و ساختمان، بهترین گزینه را از نظر مقاومت و ماندگاری انتخاب نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تفاوت تیرچه و تیرآهن پرداخته و از جنبه‌های مختلف این موضوع را بررسی کردیم. ما در گروه ساسان دژ در زمینه تولید و فروش انواع تیرچه‌های بتنی، بلوک سقفی و بلوک دیواری در اصفهان فعالیت داشته و این محصولات را با تضمین کیفیت و قیمت به شما ارائه می‌دهیم. برای ثبت سفارش یا اطلاع از شرایط خرید، با ما تماس بگیرید.

برای اسکلت های بتنی، تیرچه بهتر است یا تیرآهن؟

در مورد ساختمان‌هایی با اسکلت بتنی استفاده از تیرچه به جای تیرآهن توصیه می‌شود.

تیرچه در برابر زلزله مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد یا تیرآهن؟

مقاومت در برابر زلزله بستگی به ساختار اصلی و فونداسیون ساختمان دارد؛ اما تیرچه قدرت بیشتری در مهار نیروهای عرضی مانند نیروهای ناشی از زلزله خواهد داشت.

مقالات بیشتر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن تماس