حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تیرچه بتنی استاندارد چیست؟

تیرچه‌های بتنی استاندارد دارای اصول و معیار‌های مشخصی برای سنجش کیفی هستند و بر اساس یک سری قوانین استاندارد ساخته شده اند؛ در نتیجه طول عمر بالایی داشته و می‌توانند به خوبی بار‌های مختلف را تحمل کنند. در این مقاله از ساسان دژ می‌خواهیم مشخصات تیرچه بتنی استاندارد را بررسی کرده و ضوابطی را که باید در تولید این محصولات در نظر گرفته شوند، به شما بگوییم.

تیرچه بتنی استاندارد چیست

مزیت های استفاده از تیرچه بتنی استاندارد

مشخصات تیرچه بتنی استاندارد در جدول‌هایی توسط سازمان‌های مربوطه اعلام می‌شود که در کارخانه‌های معتبر رعایت می‌شود. بنابراین باید دقت داشته باشید که تیرچه‌های بتنی را از یک کارخانه یا کارگاه تولیدی معتبر تهیه کنید که این اصول را به طور کامل رعایت می‌کند. ساسان دژ به عنوان تولیدکننده انواع تیرچه و بلوک دیواری و سقفی در اصفهان فعالیت دارد. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت تیرچه در اصفهان با ما تماس بگیرید. مهمترین مزیت‌های خرید تیرچه استاندارد عبارتند از:

 • دارای کیفیت و کارایی بالا
 • گزینه ای اقتصادی و مقرون به صرفه
 • دارای ایمنی بیشتر
 • مقاوم در برابر انواع فشار‌ها
 • عایق صوتی و حرارتی بسیار خوب

اجزای سازنده تیرچه بتنی استاندارد

در مشخصات تیرچه بتنی استاندارد ذکرشده که این محصولات باید دارای چهار بخش اصلی باشند که عبارتند از:

اجزای سازنده تیرچه بتنی استاندارد

 • میلگرد بالایی

میلگردهای بالایی در تیرچه های استاندارد معمولا از نوع گرم نورد دیده با آج 340 هستند. این نوع میلگردها دارای نقش مقاومتی نیستند؛ اما می‌توانند به خوبی تنش‌های حرارتی ایجادشده را کنترل کنند.

 • میلگرد پایینی یا کششی

یکی دیگر از اجزای سازنده تیرچه بتنی استاندارد به نام میلگرد پایینی، کششی یا اصلی شناخته می‌شود که حتما به صورت آجدار و گرم نور دیده از گریدهای 340، 400 و 500 ساخته می‌شود. این نوع از میلگردها در خرپا استفاده شده و حداقل باید 2 عدد باشند. در مشخصات تیرچه بتنی استاندارد ذکرشده که قطر این میلگردها باید بین 8 تا 16 میلیمتر باشد؛ اما اگر ضخامت بتن پاشنه تا 55 میلیمتر افزایش پیدا کند، شما می‌توانید از میلگردهایی با قطر 20 میلیمتر هم استفاده کنید.

 • میلگرد عرضی

یکی دیگر از قسمت‌های سازنده مهم در تیرچه‌های بتنی استاندارد میلگرد عرضی یا زیگزاگ نام دارد که می‌تواند از نوع ساده یا آجدار بوده و به دو صورت دوبل و منفرد مورداستفاده قرار بگیرد. قطر این میلگردها باید حداقل 4 میلیمتر باشد؛ اما اگر از نوع سرد نورد دیده استفاده کنید، قطر باید حداقل 6 میلیمتر بوده یا از دو ردیف میلگرد استفاده شود.

 • بتن پاشنه

هرچند بتن پاشنه نقشی در مقاومت تیرچه ندارد، برای بلوک‌ها به عنوان تکیه گاه عمل می‌کند و مانع از هدر رفتن مصالح می‌شود. این بتن‌ها در زمانی که نیاز به قالب بندی زیر تیرچه را در زمان بتن ریزی سقف از بین می‌برند و به صرفه جویی در هزینه‌ها تا حد زیادی کمک می‌کنند.

مشخصات تیرچه بتنی استاندارد

تیرچه‌های بتنی استاندارد به دلیل قیمت مناسب و مقاومت بسیار بالایی که دارند، در ساخت ساختمان‌ها بسیار رایج هستند و برای ساخت سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به بررسی مشخصات تیرچه بتنی استاندارد پرداخته ایم.

مشخصات تیرچه بتنی استاندارد

 • مقاومت تیرچه استاندارد

تیرچه‌های استاندارد باید به گونه ای ساخته شوند که هم مقاومت فشاری خوبی داشته باشند و هم بتوانند نیرو‌های کششی را مهار کنند. به عبارت بهتر در ساختار آن‌ها از ترکیب میلگردهای فولادی و بتن استفاده شده که به بهبود مقاومت آن‌ها کمک زیادی می‌کند. از نظر عددی مقاومت تیرچه استاندارد پس از حذف انرژی‌های اتلاف شده باید از نصف مقاومت 28 روزه بتن و دو برابر تنش فشاری آن بیشتر باشد.

 • طول تیرچه استاندارد

بر اساس اصول استاندارد، طول تیرچه بتنی باید حداکثر 25 برابر ضخامت سقف باشد؛ برای مثال اگر ضخامت سقف برابر با 35 سانتی متر شود، طول تیرچه استاندارد حداکثر 7 متر خواهد بود. البته در مواردی هم ممکن است که طول تیرچه‌ها تا 8 متر افزایش پیدا کند؛ اما توصیه می‌شود که از تیرچه‌هایی با طول بیشتر از 7 متر استفاده نکنید.

 • ارتفاع تیرچه بتنی استاندارد

یکی دیگر از مشخصات تیرچه بتنی استاندارد ارتفاع آن است که می‌تواند در وزن سقف تاثیر به سزایی بگذارد. ضخامت تیرچه‌های بتنی معمولا 4 سانتی متر بوده و بسته به میزان مقاومت موردنیاز برای یک ساختمان در برابر زلزله و باد، نحوه چینش و ارتفاع آن مشخص خواهد شد. این ارتفاع باید به گونه ای باشد که بتواند ایستایی لازم را برای تحمل بار‌ها فراهم کند.

 • عرض تیرچه استاندارد

در مشخصات تیرچه بتنی استاندارد ذکر شده که عرض این محصولات در حدود 100 میلیمتر یا 10 سانتی متر است؛ البته این عرض مربوط به قسمت پایینی می‌شود. اما قسمت بالایی تیرچه که در میان دو بلوک یا تکیه گاه‌ها قرار می‌گیرد، باید حداقل 5.6 سانتی متر باشد تا بتواند نیروهای وارده را به خوبی تحمل کند.

سخن پایانی

در این مقاله استانداردهای تیرچه بتنی را به شما معرفی کرده و مشخصات تیرچه بتنی استاندارد را بیان کردیم. دقت داشته باشید که حتما باید تیرچه‌های بتنی را از یک فروشنده معتبر خریداری کنید که همه این اصول را در تولید محصولات خود رعایت می‌کند.

سوالات متداول

میزان خیز منفی تیرچه بتنی چقدر است؟

میزان خیز منفی استاندارد باید یک سانتی متر در 5 متر طول باشد.

استاندارد نامگذاری تیرچه بتنی چیست؟

پس از ساخت تیرچه باید بر روی آن نوع تیرچه، علامت‌های استاندارد، طول، ارتفاع، عرض و رده بتن بر روی آن درج شود. همچنین سازندگان استاندارد کاربرد تیرچه و عرض پاشنه را هم بر روی آن ذکر می‌کنند.

مقالات بیشتر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن تماس