حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تیرچه بتنی تا چند متر جواب می‌دهد؟

امروزه استفاده از تیرچه بتنی برای ساخت سقف بسیار رایج شده و انواع مختلفی از این محصول به بازار ارائه می‌شود. در این مقاله از ساسان دژ می‌خواهیم به بررسی حداکثر طول قابل پوشش با استفاده از انواع تیرچه بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که تیرچه بتنی تا چند متر جواب می‌دهد؟

تیرچه بتنی تا چند متر جواب می‌دهد

حداکثر طول پوشش با استفاده از انواع تیرچه ها

برای اینکه بتوانیم پاسخ دقیقی به سوال تیرچه بتنی تا چند متر جواب می‌دهد بدهیم، نیاز است بدانیم که شما چه نوع تیرچه ای را برای ساخت دهانه انتخاب کرده اید. در ادامه به بررسی انواع تیرچه‌ها و حداکثر طول قابل پوشش توسط آن‌ها پرداخته ایم. برای اطلاع از قیمت تیرچه بتنی در اصفهان با ما در ساسان دژ تماس بگیرید.

حداکثر طول پوشش با استفاده از انواع تیرچه ها

  • تیرچه پیش ساخته خرپایی

بر اساس استانداردهای طراحی و اجرای سقف تیرچه بلوک، حداکثر طول قابل پوشش تیرچه پیش ساخته خرپایی برابر 8 متر است؛ اما توصیه شده که در ارتفاع‌های بیش از 7 متر از نمونه‌های منفرد استفاده نکنید. به عبارت بهتر برای پوشش دهانه‌های بزرگتر از 7 متری، نیاز به استفاده از تیرچه خرپایی دوبل خواهید داشت که بر اساس استانداردها می‌تواند تا 28 برابر ضخامت سقف را پوشش دهد. بنابراین با در نظر گرفتن اینکه حداکثر ضخامت سقف تیرچه بلوک برابر 35 سانتی متر است، می‌توان گفت که حداکثر طول قابل پوشش با استفاده از تیرچه پیش ساخته خرپایی دوبل برابر 10 متر خواهد بود.

  • تیرچه کرومیت

یکی دیگر از انواع رایج تیرچه بتنی به نام کرومیت شناخته می‌شود که محدودیت یکسانی با تیرچه‌های پیش ساخته خرپایی دارد. با این حال می‌توان در زمان طراحی و اجرا، بسته به کیفیت تیرچه‌های کرومیت، یک سری تغییراتی را ایجاد کرد. بر اساس اصول استاندارد، حداکثر طول قابل پوشش با تیرچه کرومیت، 25 برابر ضخامت سقف است؛ بنابراین برای سقفخایی با ضخامت 35 سانتی متر، این طول در حدود 7 متر خواهد شد. دقت داشته باشید که در صورت استفاده از تیرچه کرومیت در طول حداکثری نیاز است که از دو تکیه گاه با اتصالات مفصلی استفاده کنید.

  • تیرچه بتنی پیش تنیده

از دیگر انواع تیرچه بتنی می‌توان به نمونه‌های پیش تنیده اشاره کرد که بهترین گزینه برای پوشش دهانه‌هایی با طول زیاد هستند. نکته مهم اینجا است که استانداردهای ساخت و طراحی ساختمان برای حداکثر طول قابل پوشش تیرچه پیش تنیده هیچ محدودیتی را در نظر نگرفته اند؛ اما تولید تیرچه‌هایی با طول بیش از 12 متر به صرفه نیست و کامیون‌ها هم قابلیت حمل آن‌ها را ندارند. به همین دلیل توصیه می‌شود که نهایتا تا اندازه 9.5 متری از تیرچه‌های پیش تنیده استفاده کنید و برای دهانه‌های بزرگتر به سراغ تیرچه خرپایی دوبل به همراه بتن ریزی درجا بروید.

سخن پایانی

در این مقاله از ساسان دژ به این سوال پاسخ دادیم که تیرچه بتنی تا چند متر جواب می‌دهد؟ باید بدایند که پاسخ این سوال بستگی به نوع تیرچه دارد و می‌تواند از 7 تا 12 متر متفاوت باشد. به همین دلیل در مقاله به طور کامل ویژگی‌های انواع تیرچه بتنی را بررسی کرده و توضیح دادیم که حداکثر طول قابل پوشش توسط هریک از این محصولات چقدر است؟

سوالات متداول

چه زمانی باید از تیرچه‌های عرضی استفاده کنیم؟

اگر طول دهانه از 4 متر بیشتر بوده و بار زنده واردشده بر کف از 350 کیلوگرم کمتر باشد، برای دهانه‌هایی با طول بیشتر از 4 متر نیاز به استفاده از تیرچه‌های عرضی خواهیم داشت.

آیا امکان پوشش دهانه‌های بزرگتر از 12 متر با تیرچه وجود دارد؟

در چنین حالتی توصیه می‌شود که به جای استفاده از تیرچه که می‌تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد، به سراغ گزینه‌هایی مانند سقف پیش ساخته بروید. اما اگر به استفاده از تیرچه بتنی اصرار دارید، بهترین گزینه این است که از تیرچه‌های خرپایی دوبل استفاده کنید.

مقالات بیشتر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن تماس