حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

تیرچه کرومیت بهتر است یا بتنی؟

سقف ساختمان یکی از مهمترین قسمت‌ها است که نیاز به مقاوم سازی و عایق کردن بسیار اصولی دارد و باید از متریال مناسب در آن استفاده شود. به همین دلیل همیشه افراد در میان انتخاب تیرچه بتنی یا تیرچه کرومیت تردید می‌کنند و نمی‌دانند که کدام یک برای آن‌ها گزینه بهتری است؟ در این مقاله می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که تیرچه کرومیت بهتر است یا بتنی و مزایا و معایب هریک را بررسی کنیم.

تیرچه بتنی بهتر است یا کرومیت؟

برای سازه های بتنی، تیرچه کرومیت بهتر است یا بتنی؟

معمولا بیشتر ساختمان‌ها از نظر اسکلت کلی در دو دسته فلزی و بتنی قرار داده می‌شوند. توصیه می‌شود که حتما از تیرچه ای استفاده کنید که با حالت کلی ساختمان همخوانی داشته باشد. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که برای سازه‌های بتنی، تیرچه کرومیت بهتر است یا بتنی؟ باید بگوییم که تیرچه‌های بتنی در این مورد گزینه بهتری هستند؛ زیرا ویژگی‌های آن‌ها با ساختمان همخوانی خوبی دارد و تنش‌های اضافه را وارد نمی‌کنند. از سمت دیگر برای اسکلت‌های فلزی هم استفاده از تیرچه‌های کرومیت به دلایل مشابه پیشنهاد می‌شود.

تفاوت تیرچه کرومیت و بتنی

تفاوت تیرچه کرومیت و بتنی از دید ظاهری

برای اینکه بتوانید تیرچه بتنی یا تیرچه کرومیت را تشخیص دهید، باید تفاوت این دو را از نظر ظاهری بدانید. تیرچه‌های کرومیت به طور کلی از فلز ساخته شده اند که فاصله میان آن‌ها با استفاده از یونولیت پر می‌شود. این در حالی است که تیرچه‌های بتنی از جنس بتن هستند و زمانی که صحبت از سقف تیرچه بلوک می‌کنیم، منظور ما این است که در داخل سقف از تیرچه‌های بتنی استفاده شده است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت تیرچه بتنی در اصفهان بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

تفاوت در زیرسازی های لازم

در انتخاب میان تیرچه بتنی یا تیرچه کرومیت باید بدانید که زیرسازی سقف برای هریک از این محصولات متفاوت است؛ به عبارت بهتر در سقف کرومیت شما نیازی به شمع بندی ندارید، اما در سقف تیرچه بلوک نیاز به شمع بندی و جک گذاری وجود دارد. دلیل این موضوع آن است که در زمان خیس بودن بتن‌ها، تیرچه‌های بتنی نمی‌توانند به خوبی وزن آن‌ها را تحمل کنند؛ در نتیجه برای ایجاد مقاومت کافی در حین ساخت، نیاز به شمع بندی وجود دارد.

همچنین بخوانید: قیمت بلوک سقفی در اصفهان

تفاوت تیرچه کرومیت و بتنی از نظر زمان اجرا

یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند متوجه شوید تیرچه کرومیت بهتر است یا بتنی؟ بررسی زمان اجرای پروژه با استفاده از این تیرچه‌ها است. از آنجا که تیرچه‌های کرومیت می‌توانند وزن بتن خیس را تحمل کنند و نیازی به زیرسازی ندارند، خیلی سریعتر می‌توان فرایند بتن ریزی را طی کرد که همین موضوع باعث افزایش سرعت اجرای پروژه با استفاده از این سقف‌ها می‌شود. علاوه بر این، همین خاصیت باعث شده که بتوانید به طور همزمان چند سقف کرومیت را بتن ریزی کنید که این خاصیت در سقف‌های تیرچه بلوک وجود ندارد.

تفاوت قیمت تیرچه بتنی با تیرچه کرومیت

در صورتی که بودجه محدودی دارید و می‌خواهید کمتر خرج کنید، احتمالا تیرچه‌های بتنی گزینه بهتری برای شما هستند. زیرا قیمت این تیرچه‌ها به قیمت سیمان، ماسه، شن و آرماتور‌های فولادی بستگی دارد که معمولا نوسان کمی‌ را تجربه می‌کنند. این در حالی است که قیمت تیرچه کرومیت بستگی به قیمت آهن، نبشی و میلگرد دارد که گرانتر هستند؛ بنابراین هزینه اجرای سقف کرومیت بالاتر است. برای آشنایی با نحوه محاسبه قیمت هر متر مربع سقف تیرچه بلوک بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

تفاوت سقف تیرچه بلوک با کرومیت از نظر نیروهای اجرایی

اجرای سقف‌هایی با تیرچه‌های کرومیت یا فلزی، نیاز به نیروی کار ماهر و کارآزموده دارد که همین موضوع هم می‌تواند تا حد زیادی در افزایش هزینه‌ها تاثیر داشته باشد. اما اجرای سقف تیرچه بلوک نیازی به نیروهای خیلی ماهر و دانش تخصصی ندارد و می‌توان با کارگران ساده هم این فرایند را طی کرد.

تفاوت فاصله دهانه ها

یکی دیگر از تفاوت‌های میان سقف تیرچه بلوک و کرومیت، در فاصله دهانه‌های آن‌ها است. در سقف‌های کرومیت، تیرچه‌ها معمولا در فصله 70 تا 100 سانتی متری از هم قرار می‌گیرند؛ این موضوع می‌تواند مقدار بتن مصرفی را کاهش داده و در عین حال اجرای داکت‌ها مانند دریچه کولر را ساده تر کند. اما در سقف با تیرچه بتنی، فاصله تیرچه‌ها در حدود 50 سانتی متر است که وزن سقف را افزایش می‌دهد و اجرای داکت‌ها در آن سخت‌تر است.

تیرچه بتنی یا تیرچه کرومیت؟ کدام یک بهتر است؟

بررسی تفاوت‌های تیرچه کرومیت و بتنی نشان می‌دهد که انتخاب از میان این دو گزینه، به طور مستقیم به پروژه شما بستگی دارد. در صورتی که می‌خواهید پروژه سریعتر اجرا شود و وزن سقف کمتر باشد، سقف کرومیت برای شما گزینه بهتری است. اما اگر کاهش هزینه‌ها برایتان در اولویت است، پیشنهاد ما استفاده از سقف تیرچه بلوک خواهد بود. البته در درجه اول باید دقت کنید که ساختمان اصلی شما بتنی است یا کرومیت و سپس تیرچه مناسب خود را انتخاب نمایید.

سوالات متداول

سقف تیرچه بتنی کمتر است یا تیرچه کرومیت؟

از آنجا که فاصله تیرچه‌های کرومیت بیشتر است، بتن کمتری مصرف خواهد شد و به این ترتیب وزن سقف کاهش پیدا می‌کند.

تیرچه بتنی مقاومتر است یا کرومیت؟

از نظر مقاومت می‌توان گفت که هر دوی این تیرچه‌ها گزینه‌های خوبی هستند و می‌توانند در برابر انواع تنش‌های فشاری مقاومت بالایی از خود نشان دهند.

مقالات بیشتر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن تماس